Kalp Krizi

Videoyu oynat
Videoyu oynat

Kadınlarda da erkeklerde de en sık belirtisi; göğüste aniden başlayan ağrı, baskı ya da sıkışmadır. Ancak, bazı kişilerde çok farklı belirtiler olabilir. Bu tarz belirtiler kadınlarda daha yaygındır. Aşağıdaki şekilde bu farkların kısa bir özetini görebilirsiniz:Kalp krizi kadın ve erkekte farklı mı gerçekleşir aynı mı.

Hemen 112 Acil Servis’i arayın. Varsa yarım tablet (250 mg) Aspirin çiğneyin. Yere uzanın ve ambulansın gelmesini bekleyin. Kapınız kilitli olmasın ki, gelen görevliler size kolayca ulaşabilsin.

Maalesef hayır. Kriz sonrası tedaviye geç kalınmışsa ve kalp hücreleri hasar görmüşse ölen hücrelerin yerini yeni kalp kası hücreleri alamaz. Burayı artık bağ dokusu hücreleri tamir eder. Ancak bağ dokusu hücreleri kalp kası hücrelerinin aksine kasılamazlar ve kan pompalamaya katkıda bulunamazlar. Bu nedenle, kalbin geri kalan sağlam kısmı pompa görevini idame ettirebilmek adına daha fazla çalışmak zorunda kalır. Eğer ölen doku fazlaysa bunu başarmak da zorlaşır ve sonuçta kalp yetersizliği gelişir.

Evet, bu olasılık var. Kalp krizi geçiren her 5 kişiden 1’i 5 yıl içinde ikinci kez kalp krizi geçirir. Ancak, tersten okunacak olursa aslında pek çok kişi bir daha kalp krizi geçirmez. Yaşam tarzının düzeltilmesi ve ilaçların aksatılmaması bu riskin azaltılmasında çok önemlidir.

Kalp krizi tek bir nedenle meydana gelmez. Genetik yatkınlığınız başta olmak üzere kronik stres ve hipertansiyon gibi pek çok faktör beraber rol oynar. Spor yapmak ve sağlıklı beslenmek riski azaltır doğrudur ama bu “sıfır” olacağı anlamına gelmez. Şöyle düşünün: Sağlıklı bir yaşam sürmeye dikkat etmemiş olsaydınız muhtemelen kalp krizini şimdi değil uzun yıllar önce geçirecektiniz.

Bu önemli bir konu. Daha detaylı bilgi için ilgili makalemizi okumanızı öneririz. Ayrıca stent ve bypass videolarımızı da izleyebilirsiniz.

Menü
error: